Do góry
Budownictwo

Różne sposoby konserwacji elewacji domu

konserwacja elewacji

Elewacją domu nazywa się zewnętrzną powierzchnię ścian. To właśnie ten element w największym stopniu wpływa na ostateczny wygląd budynku. Prawidłowo wykonana elewacja powinna być przede wszystkim estetyczna i trwała. W zależności od preferencji, ściany domu od zewnątrz pokrywać można farbą, tynkiem, drewnem, cegłami lub płytkami klinkierowymi. Bez względu na rodzaj zastosowanej elewacji należy pamiętać o jej regularnej konserwacji. Konserwacja elewacji domu jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala dłużej zachować efektowny wygląd budynku, a także zabezpiecza ściany i wnętrze domu przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Bardzo często zdarza się, że drobne uszkodzenia elewacji, które nie zostały szybko dostrzeżone i naprawione, wymuszają po pewnym czasie wykonywanie skomplikowanych, a przez to drogich napraw. Częstotliwość i koszty wykonywania konserwacji elewacji w dużej mierze uzależnione są od rodzaju materiału użytego do pokrycia ścian od zewnątrz. Istotne znaczenie ma również położenie domu. Budynek stojący nad brzegiem morza lub w sąsiedztwie ruchliwej drogi z pewnością będzie wymagał częstszej renowacji niż dom znajdujący się z dala od niekorzystnych warunków.

Konserwacja elewacji domu w zależności od jej rodzaju

Cykliczne przeprowadzanie konserwacji elewacji jest konieczne bez względu na rodzaj zastosowanego materiału. Najbardziej podatne na zniszczenie są elewacje wykonane z drewna. Drewno, jako materiał naturalny narażony jest na działanie deszczu, wiatru, a także grzybów i pleśni. Sygnałem świadczącym o konieczności przeprowadzenia prac naprawczych jest płowienie i szarzenie ścian. Konserwacja elewacji domu wykonanej z drewna polegać może na jej lakierowaniu, malowaniu, bejcowaniu lub impregnowaniu. Najlepsze efekty uzyskuje się korzystając zarówno z impregnatów, jak i farb. Zastosowanie takiej kombinacji pozwala zabezpieczyć elewację nawet na osiem lat. Co ciekawe impregnaty wykorzystuje się także do zabezpieczania tynków elewacyjnych.

Dlaczego konserwacja elewacji domu jest ważna?

Pokrycie tynku impregnatem zabezpiecza go przed działaniem mikroorganizmów, takich jak pleśni czy grzyby. Brak takiej ochrony może doprowadzić do pokrywania elewacji zielonym nalotem. Najprostszym sposobem na czyszczenie elewacji wykonanej z tynku jest jej pomalowanie lub umycie wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej. Tynki czyścić można również na sucho przy pomocy pudru mineralnego. Przeprowadzając czyszczenie elewacji wykonanej z cegły lub płytek klinkierowych należy pamiętać o naprawie fug, które uległy wykruszeniu lub uszkodzeniu. Czynność tę wykonuje się przy użyciu tzw. szlamu renowacyjnego. Jeżeli doszło do uszkodzenia cegły lub płytki, konieczne jest jej usunięcie i zastąpienie nową. Białe wykwity, jakie niekiedy pojawiają się na elewacjach klinkierowych, usuwa się za pomocą wody z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Przy większych zabrudzeniach konieczne może być wykonanie piaskowania.

Więcej informacji na temat czyszczenia elewacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czyszczenie-i-malowanie-elewacji-poznaj-10-praktycznych-porad

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Różne sposoby konserwacji elewacji domu, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz