Do góry
Budownictwo

Renowacja ram do obrazów – krok po kroku

renowacja ramy obrazu

Obrazy to niezwykle wdzięczne dekoracje mieszkań. Jednak z biegiem czasu ich wygląd może prędzej odstraszać niż urzekać. Nie chodzi tu wcale o samo dzieło, a o starą drewnianą ramę. Ta nadaje obrazowi, a nawet całemu pomieszczeniu dostojności i oryginalnego charakteru. Jednak pod warunkiem, że jest poddawana regularnej pielęgnacji. Jak zadbać o renowację drewnianych ram do obrazu?

Czyszczenie drewnianej ramy do obrazu

Pierwszym krokiem powinno być oczywiście zdjęcie obrazu ze ściany. Nie należy odnawiać ramy na ścianie, z powodu mało stabilnej powierzchni. Następnie, aby nie uszkodzić samego malunku, należy oddzielić go od ramy. Teraz można pozbyć się starej powłoki farby. Do tego przyda się papier ścierny.

Po usunięciu defektów należy przystąpić do dokładnego oczyszczenia ramy. Należy użyć do tego wilgotnej szmatki. Istotne jest, aby nie nanosić na obramowanie zbyt dużej ilości wody lub co gorsza – wkładać do głębokiej wody. Drewno nie lubi wilgoci, a wystawione na jej działanie zacznie gnić i się odkształcać. W konsekwencji będzie trzeba zaopatrzyć się w nową ramkę.

Wzmocnienie drewnianej ramy do obrazu

Jeżeli ramka jest niestabilna lub widać wyraźne ubytki na złączeniach należy ją wzmocnić. Luki można wypełnić masą szpachlową do drewna. Do prawidłowego uzupełnienia trzeba posłużyć się szpachelką. Po wyschnięciu należy wygładzić reparowane miejsca papierem ściernym.

Drewnianą ramę do obrazu można również wzmocnić warstwą bejcy, impregnatu lub farby. Jest to dobre rozwiązanie na zabezpieczenie drewna przed wilgocią oraz kurzem. Ponadto w ten sposób można również nadać ramce połysku i szlachetności.

Czym malować drewniane ramki?

Najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest lakierobejca, która zapewnia powłokę o wysokich walorach dekoracyjnych i jest łatwa w aplikowaniu. Dodatkowo zachowuje naturalny rysunek słojów drewna. Nałożenie farby to doskonały pomysł, jeżeli ramka ma mieć np. pastelowy kolor. Warto wówczas użyć emalii lub szybkoschnącego sprayu.

Zanim jednak naniesie się warstwy dekoracyjne, wypada posłużyć się impregnatem. Zapewni on dodatkową ochronę i sprawdzi się, gdy drewno wymaga wzmożonej ochrony np. przed wilgocią, owadami, czy grzybami. Jednak nawet gdy drewniana rama do obrazu nie wymaga tak daleko idącej osłony to ostrożności nigdy za wiele. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/stare-drewniane-ramy-obrazow-odnowienie-i-konserwacja

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz