Do góry
Budownictwo

Przygotowanie powierzchni do lakierowania

praca i obróbka drewna

Lakierowanie drewna nie jest trudnym zadaniem, jednak konieczne jest poznanie kilku prostych zasad, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie wymaganego efektu. Bardzo ważne jest przygotowanie powierzchni przed rozpoczęciem lakierowania. Trzeba bardzo dokładnie usunąć stary lakier, jeżeli przedmiot był już kiedyś lakierowany. Tylko gładka i czysta powierzchnia nadaje się do lakierowania, dlatego konieczne jest jej prawidłowe przygotowanie. Do usunięcia starej farby najlepiej użyć papier ścierny lub szlifierkę oscylacyjną, jeżeli przygotowujemy dużą powierzchnię. Po oczyszczeniu konieczne jest przetarcie drewna wilgotną ścierką, aby zebrać cały pył, i odczekanie do wyschnięcia.

Lakierowanie powierzchni drewnianych

Po wyschnięciu całej powierzchni można rozpocząć lakierowanie. Wcześniej trzeba przygotować płaski pędzel, dostosowany rozmiarem do powierzchni przedmiotu, aby lakierowanie drewna odbywało się szybko i wygodnie. Przyda się także papier ścierny, o bardzo drobnych ziarnach, ponieważ zaschniętą warstwę lakieru trzeba przetrzeć kilka razy. Lakierowanie jest dość łatwe jeżeli wykonuje się tą pracę dokładnie i starannie. Ważne jest aby się nie spieszyć, lecz także nie można wykonywać tej pracy zbyt wolno.

 

lakierowanie drewna zewnętrznego

 

Należy nakładać niewielką ilość lakieru na pędzel i dokładnie rozsmarować go na powierzchni przygotowanej do lakierowania. Lakier jest bezbarwny, jednak jeśli nierównomiernie pokryjemy nim drewno to bardzo prawdopodobne, że będzie to widoczne po ukończeniu pracy. Lakierowanie należy wykonywać zgodnie z kierunkiem słoi na drewnie, a po wykonaniu pierwszej warstwy odczekać do wyschnięcia, aby później przetrzeć całość papierem ściernym, także zgodnie z usłojeniem drewna. Całość powtórzyć kilka razy, aby dokładnie zabezpieczyć powierzchnię.

Wybór lakieru

Na rynku jest wiele lakierów, dlatego jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy najlepiej będzie poradzić się sprzedawcy. Wystarczy powiedzieć jaki przedmiot będziemy malować i gdzie on się znajduje, a na pewno dostaniemy właściwy lakier. Jeżeli chcemy wybrać go sami, trzeba pamiętać, że do lakierowania w domu należy szukać lakieru na bazie wody, który jest zazwyczaj bezwonny i nie szkodzi naszemu zdrowiu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Przygotowanie powierzchni do lakierowania, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz