Do góry
Budownictwo

Najlepsze zestawienia kolorów do elewacji domu

kontrastowe kolory fasady

Kolor elewacji domu wpływa na jego odbiór. Z wyborem farby nie należy się śpieszyć, warto natomiast przyjrzeć się dostępnym opcjom i poszukać czegoś dopasowanego do barwy dachu. Podobnie jak przy malowaniu ścian wewnętrznych, także tutaj sprawdza się zasada, że jasne kolory powiększają, a ciemniejsze czynią obiekt mniejszym.

Jakie kolory elewacji domu?

Paleta barw jest tu bardzo rozbudowana, co niekiedy utrudnia dokonanie wyboru. Pierwszą zasadą co do tego, jak dobierać kolory elewacji, jest ich dopasowanie do pokrycia dachu. Najpopularniejsze są dachy czerwone, które najlepiej prezentują się z kontrastującymi z nimi elewacjami białymi. Więcej swobody w doborze dają natomiast dachy grafitowe, które można łączyć z praktycznie każdym barwą ścian. A jak dobrać kolory elewacji domu do wielkości budynku? Jeżeli jest on mały, najlepiej sprawdzą się jasne barwy. W przypadku domów o znacznych rozmiarach warto nieco je pomniejszyć poprzez pomalowanie ścian zewnętrznych przykładowo na szaro. Ciekawy efekt dają też różnego rodzaju ciemniejsze wstawki, na przykład pomiędzy oknami. Duży dom czasami przytłacza okalającą go przestrzeń. Chcąc złagodzić to wrażenie, najlepiej pomalować go na ciemniejszy i naturalny kolor. Dzięki temu budynek łatwiej skomponuje się z otoczeniem. Z drugiej strony małe domki niekiedy nikną na dużych posesjach. Wówczas przyda się kolorystyczne wyodrębnienie obiektu za pomocą żółtej czy białej elewacji.

Jak łączyć kolory na elewacji?

Łączenie różnych kolorów elewacji to domena nowoczesnego budownictwa. Właściciele starszych domów o bardziej tradycyjnym kształcie nie powinni zastanawiać się, jak łączyć kolory na elewacji. Takie budynki najlepiej pomalować jednobarwną farbą. Warto natomiast zadbać o takie urozmaicenia, jak wyróżniające się cokoły czy zdobione okiennice. Dzięki nim elewacja stanie się bardziej interesująca i przyjemniejsza dla oka. Współcześnie stawiane domy często przybierają natomiast proste geometryczne kształty. To surowe budynki, które wymagają odpowiedzialnego doboru palety barw. Jakie kolory elewacji domu wybrać, aby podkreślić jego charakter? Jako baza powinna posłużyć barwa stonowana i niezbyt krzykliwa. Do najchętniej stosowanych należy biel i szarość. W ramach podkreślenia wybranych części budynku stosuje się kolory kontrastujące z barwą bazową. Przykładowo szarość łączona jest z kolorem bordowym, a biel uzupełnia się granatowymi wstawkami. Dobry efekt daje też zestawienie naturalnego ceglanego brązu z białymi akcentami. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/kontrastowe-kolory-na-elewacji-domu-najlepsze-zestawienia

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz