Do góry
Budownictwo

Kolorystka ścian w nowoczesnym mieszkaniu

nowoczesne modne wnętrza

Wnętrza prywatnych domów charakteryzują się przede wszystkim tym, iż są dostosowane do osób, które w nich mieszkają. Dobiera się odpowiednie meble, dodatki, dywany i wiele innych rzeczy, stanowiących o charakterze danego miejsca. Wiele osób pomija jednak w trakcie urządzania idealnych wnętrz, kwestię kolorystyki ścian. Zazwyczaj jest to temat rozwiązywany dość szybko i na podstawie kilku próbników. Tymczasem kolor ściany ma ogromny wpływ na wiele sfer życia człowieka.

kolory a samopoczucie

Kolory kontra samopoczucie

Kolory wpływają między innymi na samopoczucie człowieka. Zielony wycisza i uspokaja. Takie kolory jak czerwień, pomarańcz czy też jaskrawy żółty, na dłuższą metę mogą rozdrażniać. Wybierając kolor trzeba zatem kierować się nie tylko chwilowym impulsem, ale przede wszystkim dalekowzrocznym analizowaniem sytuacji. Obecnie nowoczesne kolory to przede wszystkim pastele, delikatne i ponadczasowe. Malowanie ścian na kolory neutralne jest najlepszym rozwiązaniem z kilku względów. Pastelowe kolory bardzo szybko można zamalować, jeśli planuje się kolejne malowanie ściany i zupełną zmianę koloru. Pastele potrafią mieć setki odcieni bardzo podobnych do siebie, różniących się detalami. To natomiast pozwala na operowanie barwą, stosowanie lekkich kontrastów itp.

Malowanie ścian na kilka kolorów

W przypadku kolorów pastelowych można również malować ściany na kilka barw. Są one na tyle delikatne, iż nie tworzy to wrażenia przesytu. Zestawiając ciemną śliwkę z jasnym różem, można czuć się przytłoczonym w danym pomieszczeniu. Jednak pastelowy błękit i pudrowy róż, stworzą miłą i wręcz bajkową aurę danego miejsca. Niezwykle popularne jest obecnie malowanie ścian na jeden kolor, jednak o różnym stopniu natężenia barwy. Jedna ściana może być wówczas pomalowana na jasny beż, druga natomiast na nieco ciemniejszy. Ta mała zmiana w kolorystce jest w stanie ożywić wnętrze i uczynić je ciekawszym. Dziś nowoczesne kolory ścian to przede wszystkim szarości, beże, błękity. Oczywiście nowoczesne kolory w mieszkaniu powinny zostać utrzymane w zimnej kolorystyce. To pozwala bowiem na wydobycie z wnętrza wszystkiego co najlepsze. Kolor wówczas jest tylko tłem dla całego wystroju wnętrza. Ciepłe tony idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach, do których wpada niewielka ilość słońca, by ocieplić całą powierzchnię. W dużych pod względem metrażu domach niekiedy wprowadza się na ścianach ozdobny kamień czy też płyty betonowe, zazwyczaj w zimnej kolorystyce, tożsamej ze współczesnymi, czasem dość surowymi wnętrzami.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie pod linkiem: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/najlepsze-kolory-scian-do-nowoczesnych-mieszkan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz