Do góry
Budownictwo

Długowieczny i piękny – jak zabezpieczyć drewniany balkon?

Drewniany balkon przywodzi na myśl długie, letnie leniuchowanie na leżaku z książką w ręku w otoczeniu balkonowych kwiatów. Ten niezbędny element góralskiej architektury, pełen zdobień i ornamentów czy też popularny niegdyś motyw architektury pruskich kamienic, wraca do łask jako stylowe wykończenie modernistycznych budynków lub domów stylizowanych na tradycyjne drewniane dworki. Drewno to niezwykle wytrzymały i uniwersalny materiał, jednakże należy pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Zapewne masz świadomość, że drewniany balkon jako szczególnie wyeksponowany element fasady budynku, jest narażony na działanie przeróżnych zjawisk pogodowych: wiatru, deszczu, słońca. Wilgoć to największy wróg drewna, ponieważ niszczy je i przyczynia się do powstawania grzybów pleśniowych, glonów czy sinizny. Jak zatem skutecznie zabezpieczyć swój drewniany balkon i cieszyć się jego wyglądem oraz funkcjonalnością przez wiele, wiele lat? Najlepszymi i najskuteczniejszymi sposobami są hydroizolacja oraz impregnacja.

Hydroizolacja

Podłoga drewnianego balkonu, czyli poszycie, to element, który potrzebuje szczególnej ochrony. Woda z deszczu wdzierająca się między szczeliny to „bezlitosny dewastator” drewna. Niezabezpieczona podłoga szybko straci swoje estetyczne walory oraz parametry wytrzymałościowe, stając się poważnym zagrożeniem dla jej użytkowników. Aby temu zapobiec, należy bezwzględnie zastosować hydroizolację, która powinna znajdować się pod podłogą. Wykonuje się ją z płyty OSB, którą dodatkowo pokrywa się folią bądź papą. Można również, w zależności od sytuacji, zdecydować się na zrobienie odpowiedniej obróbki blacharskiej. Pamiętaj, woda z deszczu powinna swobodnie spływać po hydroizolacji, dlatego ważne jest, aby podłoga została wykonana ze spadkiem 1,5 – 3 proc.!

Impregnacja drewna

Kiedy Twój balkon będzie już odpowiednio uszczelniony, należy go dodatkowo pokryć odpowiednim środkiem chemicznym. Najlepsza będzie do tego lakierobejca, która na powierzchni drewna tworzy swoisty filtr ochronny odporny na grzyby pleśniowe, siniznę, glony czy też uszkodzenia mechaniczne. Zanim przystąpisz do malowania drewnianego balkonu, należy go odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest, aby drewno oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń oraz zażywiczeń. Nierówne powierzchnie koniecznie trzeba zeszlifować papierem ściernym. Powierzchnia desek musi być czysta i równa. Po wymieszaniu lakierobejcy, można nałożyć na drewno pierwszą warstwę, najlepiej za pomocą pędzla do wyrobów rozpuszczalnikowych. Po 12 h od nałożenia pierwszej warstwy, należy powtórzyć czynność. Przed ponownym malowaniem, drewno należy zeszlifować papierem ściernym o gradacji 320. Czas schnięcia wynosi 12 h. Pamiętaj, by zabieg zabezpieczana balkonu przeprowadzać w korzystnych warunkach pogodowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabezpieczenia balkonu, koniecznie wejdź na stronę:

https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zabezpieczyc-drewniany-balkon-porady-eksperta

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz