Do góry
Budownictwo

Budka lęgowa dla ptaków – krok po kroku

domek dla ptaków
Piękny ogród to miejsce, w którym przebywać lubią nie tylko mieszkańcy domu, ale i przyrody. Bujną roślinność i eleganckie przestrzenie często potrafią upodobać sobie ptaki – umilając czas domownikom swoim porannym i wieczornym śpiewem. Mając odpowiednie warunki możemy zafundować ptasim sąsiadom prawdziwy luksus – stawiając w naszym ogrodzie budki lęgowe.

Budki dla ptaków w ogrodzie

Budki dla ptaków z powodzeniem mogą być umiejscowione w ogrodzie. Należy jednak zapoznać się z pewnymi specyfikacjami – dla różnych rodzajów ptaków stosuje się inne wymiary budek. Wiesza się je ponadto na różnych wysokościach. Budki mocowane powinny być do drzew przy pomocy gwoździ aluminiowych lub aluminiowego druta (nie wbijanych do końca i nie obwiązywanego zbyt mocno). Budki lęgowe możemy zawiesić w wielu miejscach naszego ogrodu – na ścianie domu, na krzakach i krzewach, drzewach i słupach. Dobre miejsce znajdzie się również na strychu.
domek dla ptaków

Budka lęgowa dla ptaków

Nie ma konkretnego terminu, w którym można zawieszać budki lęgowe. Można zrobić to o każdej porze roku – zimą schronią się w nich ptaki zimujące, latem ich każdy gatunek. Budki powinno się wieszać w miejscach zacienionych, ustronnych i cichych. Dobrze i prawidłowo zamocowane budki nie powinny mieć patyczka pod otworem – chronimy w ten sposób ptaki przed atakami kotów, wiewiórek czy dzięciołów lub większych ptaków, takich jak kruki.

Za tradycyjną budkę uważa się tak zwaną skrzynkę Sokołowskiego – a więc prostopadłościan o lekko nachylonym dachu. Wielkość otworu wlotowego oraz wymiary samej skrzynki dostosowujemy do wymiarów ptaka. Otwór nie powinien być jednak zbyt duży, ani położony zbyt blisko podłoża (ponownie ze względu na bezpieczeństwo domowników i piskląt).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz